Rahablogi. Kust alustada rahalise vabaduse teekonda?

Mina alustasin oma rahalise vabaduse teekonda punktist, kus mul oli hunniku halbade laenude tulemusena viiekohalises summas võlgu ja ettevõtjana puudus igakuine kindel sissetulek palga näol, üksi 2 lapsega ja elamine, mis ei kannatanud mingit kriitikat ja vajas korralikku investeeringut korda tegemiseks. Kõik algab otsusest ja ma otsustasin, et nii ma elada ei taha.

Kui vaadata statistikat, siis elab enamik inimesi palgapäevast palgapäevani ja neil puuduvad igasugused säästud. Mis omakorda tähendab seda, et mis tahes ootamatuse korral tekib neil kohe rahalisi raskusi – olgu selleks siis tulude vähenemine/kadumine kas haiguse tõttu või halvimal juhul töökoha kaotusest või ettenägematud kulud, mille võib põhjustada autoremont, külmiku või pesumasina ülesütlemine või muu sarnane olukord. Mida siis teha?

Statistika näitab, et enamik inimesi saaks sissetuleku kadumisel rahaliselt hakkama vähem kui kuu aega. See tähendab, et kui juhtub mõni eespool nimetatutest, siis pahatihti tuleb inimesel, kellel mingeid sääste pole, võtta laenu – olgu selleks siis väikelaen pangast või järelmaks kodumasinate ostuks.

Eriti halval juhul tekib sellest lumepall – kui lahendusi ei leita või tekib mitu ootamatust järjest, siis võtab inimene teise laenu juurde, pahatihti laenatakse ka eelmise laenu tagastamiseks. Selline elu ei ole aga jätkusuutlik. Kõik sellised laenud on kõrge intressiga ja mida lootusetumasse olukorda inimene end kaevab, seda kõrgemaks need intressid iga järgmise laenuga lähevad.

Et selline olukord ei tekiks, tuleb alustada oma rahaasjade korrastamisest. Kas sa tead, kust tuleb tolm ja kuhu läheb raha? Kui sul ei ole eelarvet ega õrna aimugi, kuhu su raha läheb, siis on su elu piltlikult öeldes nagu granaat – iga päev ootad, millal see lõhkeb.

Alusta sellest, et teed omale eelarve. Internetist leiab palju tasuta näidiseid, mina ise kasutan Minu Finantsplaneerija eelarvetabelit. Leia endale sobiv variant ja alusta eelmisest aastast, võta kõrvale pangaväljavõte ja täida tabel ära iga kuu kohta nii täpselt kui saad. See võtab küll aega, aga sellest ei pääse. Ainult nii saad sa täpse ülevaate sellest, kuhu su raha kulub.

Eelarve
Eelarve

Kui oled eelmise aasta põhjal oma tuludest-kuludest ülevaate saanud, saad eelarve eesmärgid paika panna käesolevaks aastaks. Vaata eelmine aasta kriitilise pilguga üle – kas tulud-kulud on tasakaalus ja ootuspärased või tuleks eelarve eesmärkides midagi kärpida? Mina näiteks võtsin toidukulud sellest aastast kontrolli alla. Varem käisin ülepäeviti toidupoes ja kulus meeletult raha. Nüüd püüan nädala toidu korraga osta ja poodi tuleb vahepeal minna ainult piima-leiba-saia ostma.

Kui eelarve ja eesmärgid on paigas ja oma rahaline seis täpselt teada, siis on esimene suur samm rahaasjade kontrolli alla saamiseks tehtud. Järgmise sammu võtame ette järgmises postituses.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s