Rahablogi. Kust alustada rahalise vabaduse teekonda 2?

Oma eelmises postituses Rahablogi. Kust alustada rahalise vabaduse teekonda? kirjutasin eelarve tegemisest ja eesmärkide seadmisest, täna jätkame teemat järgmiste sammudega ja võtame ette laenud, millest eelmine kord sai veidi juba ka räägitud.

Neid inimesi on suhteliselt vähe, kellel ei ole mitte ühtegi laenu. Mina olen täna nende väheste hulgas, kuid nägin selleks ka väga kõvasti vaeva, et mõned aastad tagasi selleni jõuda. Aga see oli igati seda väärt – see on suurepärane tunne, kui sa mitte kellelegi mitte midagi ei võlgne ja selle nimel tasub pingutada. See ei ole kindlasti kerge ja nõuab enese distsiplineerimist, järjepidevust ja sihikindlust, aga ilma selle sammuta rahalist vabadust ei saavuta.

Jätame siinkohal kõrvale eluasemelaenu – see on reeglina väga madala intressiga, mis inflatsiooniga samas suurusjärgus, seega eluasemelaenu kasutamine ei ole halb ja see on mõistlikum, kui maksta üüri nagu surnud hobust. Aga kõik ülejäänud laenud, mille intress on sellest kõrgem, tekitavad võlgu elamise lumepalliefekti ja tuleb rahaasjade korrastamiseks esmajärjekorras likvideerida. Muidu on olukord selline, et sa teed küll eelarve ja saad oma kulud kontrolli alla, aga teisest küljest maksad igakuiselt võõra raha kasutamise eest peale ja säästa ikka ei õnnestu.

Tee omale tabel kõikidest laenudest, mis sul on. Võid selleks kasutada excelit, mõnda äppi või ka paberil, kuidas sulle endale rohkem meeldib. Kirja pane absoluutselt KÕIK kohustused peale eluasemelaenu – krediitkaardid, arvelduskrediit, järelmaksud, liisingud, väike- ja tarbimislaenud, kiirlaenud (loodan, et viimaseid sul pole). Tabelisse kirjuta laenusumma, intress, tähtaeg ja igakuine tagasimakse. Laenud reasta selle järgi, et esimesena kõige kõrgema intressiga laen ja järjest madalamaks.

Järgmisena võta rahakotist krediitkaart või -kaardid ja lõika kääridega pooleks. Nii ei teki sul kiusatust ega võimalust oma laenukoormat suurendada. Kui see tehtud, siis võta laenude tabel ette ja tee omale konkreetne plaan, mis ajaks sa laenudest vaba oled. Võta laenude tabeli kõrvale eelarve ja vaata üle, milliseid ridu saad kärpida, et laenude ära maksmist kiirendada.

Olen näinud soovitusi, et alustada laenude likvideerimist tähtaja järgi – kõige lühema tähtajaga laen esimesena ja kõige pikemaga viimasena. Kuigi see võib motivatsiooni suurendada, kuna esimesed tulemused tulevad kiiremini – näiteks saad kodumasinate järelmaksu 6 kuu asemel 3 kuuga makstud ja oled ühest laenust prii – siis mina alustasin suurima intressiga laenust ja soovitan sulle ka sama.

Mida suurem on intress, seda rohkem sa võõra raha kasutamise eest peale maksad ja seda kauem läheb sul aega, et laenuvabaks saada. Võta suurima intressiga laen ja pane paika summa, mille igakuiselt lisaks lepingujärgsele tasuda saad ja mille arvelt sa eelarves selle kokku hoiad. Ideaalis võiks see olla lepingujärgse summaga võrreldes kahekordne ehk maksaksid laenu poole kiiremini tagasi. Arvuta oma võimalik summa välja, pane uus kuumakse tabelisse ja lisa juurde kuupäev, mis ajaks laen uut kuumakset arvestades makstud on.

Kiiremini laenuvabaks
Kiiremini laenuvabaks

Seejärel võta ette suuruselt järgmise intressiga laen. Selle kuumakse jääb samaks, kuni esimene laen saab makstud. Peale seda liida teise laenu kuumaksele summa, mille maksid esimese laenu kuumaksena ja mis laenu lõppedes nüüd eelarves nö üle jääb. Nüüd liida maksed kokku ja pane kirja kuupäev, millal teine laen makstud saab.

Kui sul on laene rohkem, siis kolmanda ja kõigi järgmistega tee täpselt samamoodi – kuni tasud veel eelmist laenu, on järgmistel tabelis lepingujärgne makse, laenu lõppedes aga liidad sellele eelmisest vabanenud summa ja arvutad uue tähtaja. Korraga suuremaid summasid ära maksta on keeruline, aga ükshaaval saavad laenud nii järjest makstud ja saad astuda järgmisi samme parema elu suunas.

2 kommentaari “Rahablogi. Kust alustada rahalise vabaduse teekonda 2?

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s