Rahablogi. Investeerimine – Mintos ühisrahastus – ülevaade ja arvustus

Investeerida saab erinevatesse varaklassidesse, erineval eesmärgil ja erinevas mahus. Varaklassideks on maavarad, finantsinstrumendid (aktsiad, võlakirjad jm), kinnisvara, ettevõtted, muud investeeringud (näiteks kunst) ja ühisrahastus. Investeeringuid tehakse peamiselt kas rahavoo saamiseks või kapitalikasvu eesmärgil, aga ka väärtuse säilitamiseks, kui raha ei tundu hea alternatiiv.

Kinnisvara näiteks on selline varaklass, kuhu investeeritakse nii rahavoo saamiseks (üüritulu), aga ka kapitalikasvu jaoks, ostes odavamalt ja müües kallimalt. Kinnisvarasse investeerimine eeldab suhteliselt korralikku algkapitali ja/või laenuraha, seega algajale investorile võib see tunduda liiga suure ampsuna.

Aktsiaid on nii odavamaid kui kallimaid, osadelt makstakse dividende (rahavoog) ja teisi ostetakse ja hoitakse pikemaajaliselt pigem kapitalikasvu ootuses. Küll aga tasub aktsiatesse investeerimisel teha endale selgeks teenustasud – milline on panga poolt aktsiate ostmise ja müümise eest võetav teenustasu. Üldiselt tasub arvestada, et aktsiate ostmiseks võiks summa olla vähemalt neljakohaline, siis ei söö teenustasud kasumit ära. Pensionifondid (2. ja 3. sammas) on samuti üks võimalik variant aktsiatesse pikaajaliseks investeerimiseks, nagu ka LHV kasvukonto; mõlemate eeliseks võrreldes üksikaktsiatega on võimalus väikselt alustada, aga samuti on oluline teha omale selgeks teenustasud!

Väärismetalle, näiteks investeerimiskulda saab osta grammikaupa ehk alustades mõnekümne euroga. Kuld rahavoogu ei tooda, seega investeeritakse kulda kapitalikasvule lootes. Kulla hind on ajas jooksvalt tõusnud, ent kriiside ajal ka korralikult languses olnud. Samas on kuld hea investeering neile, kes muidu hoiaksid oma sääste näiteks rahas – kuld on likviidne vara ja selle saab alati vajadusel rahaks teha.

Ühisrahastus on hea võimalus alustada investeerimist väikeste summadega. Ühisrahastuse idee on selles, et laenud pannakse avalikule pakkumisele ja investorid valivad, millistel tingimustel ja mis summades nad investeerida soovivad. Nagu ma juba varem olen kirjutanud, on praegu minu lemmik ühisrahastus Mintos. Täna räägin lähemalt, miks see mulle meeldib ja kuidas see toimib.

Konto saab luua nii eraisik kui ettevõte. Eraisikuna ühisrahastusse investeerides on see miinus, et intressidelt tuleb igal aastal maksta tulumaksu ja seda isegi juhul, kui näiteks osa laenu jääb tagasi maksmata ja inimene teenib tegelikult kahjumit. Ettevõtte eelis on see, et saab kahjumi kuludesse kanda ja kuni tulu püsib ettevõttes või investeeritakse edasi, ei tule sellelt makse maksta. Aga kui valikud on kas mitte üldse investeerida ja lasta rahal seeläbi väärtust kaotada või investeerida ja tulu teenida, siis mina igal juhul eelistan viimast.

Igal juhul tuleb endale selgeks teha, et iga investeering on risk. Rusikareegel on selline, et mida suuremat tootlust lubatakse, seda suurem on ka risk. Seega investeerimise esimene kuldreegel on, et investeeri ainult seda raha, mida sa kaotada võid. Tee omale riskid selgeks ja ole valmis selleks, et tulu teenimise asemel võid ka kahjumit teenida.

Riskide maandamiseks on soovitav oma investeeringud hajutada. See tähendab, et sa ei pane kogu oma raha ühte kohta, vaid jagad selle mitme erineva koha vahel. Nii on suurem tõenäosus, et vähemalt osa su rahast teenib sulle kasumit. Hajutada saab nii erinevate varaklasside vahel, varaklassisiseselt erinevate pakkujate vahel kui ühe pakkuja puhul siseselt.

Mintos ühisrahastuse puhul on Sul võimalik investeerimist alustada 10 euroga. Selleks pead endale kõigepealt looma konto. Arvesta sellega, et konto loomiseks on sul vaja tõendada oma isikut, esitades isikut tõendava dokumendi ja kasutades kaamerat, firma puhul lisaks veel äriregistri väljavõte. Konto verifitseerimine võib aega võtta kuni 2 tööpäeva, peale seda saad portaali kontole raha kanda ja investeerima hakata. Kui lood konto minu soovituslinki kasutades, saad oma esimese 30 päeva investeeringutelt 1% boonust.

Mintoses saad investeeritavaid laene valides määrata tingimused, millele need vastama peavad. Minul on mitmed tingimused, mille määran.

 • Esiteks, valuuta EUR. Teistes valuutades, näiteks rublades, leidub kõrgema intressiga laene, aga mintos võtab valuutavahetuse eest tasu, seega väiksemate summade puhul ei tasu see intressivahe end ära.
 • Teiseks valin ma ainult tagasiostugarantiiga laenud. See tähendab, et laenukontor (mintose portaaliga liitunud laenufirma) võtab omale kohustuse osta minult laen tagasi, kui laenuvõtja hilineb tagasimaksega rohkem kui 60 päeva, makstes mulle samuti kogu selle aja eest ettenähtud intressi. Laenukontor on selle kohustuse tagamiseks andnud laenuvõtjale laenu kõrgema intressiga, kui ta seda mintoses edasi müüb ja intressi vahe katab seda riski, et laen tuleb tagasi osta ja seejärel hakata seda võlgnikult sisse nõudma.
 • Kolmandaks intress ja tähtaeg. Minu valikud on intress alates 12% ja tähtaeg kuni 1 kuu. Minu laenud on kõik hetkel kõik 14% intressiga ja nii lühikese tähtajaga kui võimalik – alates ühest päevast kuni ühe kuuni, hetkel 1-4 päeva. Siiani olen enamuse laenudest käsitsi valinud – hommikukohvi juues vaatan mintose seisu üle ja panen eelmise päeva jooksul tagastatud summad uuesti ringlusse. Ühelt poolt on see küll ajakulu, aga teiselt poolt võidan liitintressist rohkem. Kasutades liitintressi kalkulaatorit arvestasin välja, et vahe tuleb aastate lõikes lausa tuhandetes – kui arvestada intressi lisandumist igapäevaselt, igakuiselt või kord aastas.
 • Neljandaks, vaatan laenu hetkeseisu (status: current), et see poleks juba tähtaega ületanud, laenukontori reitinguid (A-st D-ni, kus A+ on kõige kõrgem ehk hinnatud parimaks) ja laenaja krediidikulukuse kogumäära (borrower APR) – mida madalam protsent, seda parem.

Alustades väikeste summadega, valides tagasiostugarantiiga laenud ja hajutades laene nii erinevate laenukontorite kui nende all erinevate laenude vahel 10€ kaupa, saab oma portfelli ja riskid ilusti hajutada.

Kui soovid ka Mintos ühisrahastuses kätt proovida ja sul tekib küsimusi või jäi midagi arusaamatuks, siis anna kommentaaris märku ja aitan heameelega nii hästi, kui oskan.

P.S. Mintose suureks plussiks on ka väga likviidne järelturg (secondary market), kus saab oma laenud vajadusel kiiresti rahaks teha – loe P2P miljonäri eksperimenti, kuidas ta üle miljoni euro väärtuses laene järelturul paari päevaga maha müüs (inglise keeles). Katsetasin seda ka ise ja sain nii oma investeeringud vana firma alt uude lausa mõne päevaga üle viia, müües vana firma laenuportfelli järelturul maha.

2 kommentaari “Rahablogi. Investeerimine – Mintos ühisrahastus – ülevaade ja arvustus

 1. Tere!
  Olen investeerimisteekonna alguses ning just praegusel ajal üritan end kurssi viia Mintosega. Tekkis küsimus. (Võimalik, et mu küsimus on ka enda poolt tagantjärele lugedes pisut naljakas. Aga. Küsin siiski.) Kuidas leida Mintosest lühikese tähtajaga laene, just Teie poolt näitena toodud 1-4 päevaseid? St kuidas teostada seal otsing nii, et kuvataks just sellist tüüpi laenud. Praegu suudan välja õngitseda vaid alates kuu ajaseid.
  Head!

  Meeldib

  • Tähtajaks saab panna kuni 1 kuu, aga täpsemalt ei saa. Kui arvutis olla, siis saab need kuni 1 kuu laenud omakorda sorteerida, vajutades laenude vaates selle tulba päisele, kus on tähtaeg.

   Meeldib

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s